PRZEJDŹ NA STRONĘ PORADNI

Codzienne życie małżeństw często nie bywa łatwe. Wielokrotnie zmagamy się z szarą codziennością oraz licznymi trudami które przynosi nowy dzień.

Niech ta garść artykułów stanie się dla Was pomocą w często odważnym stawianiu kolejnych małżeńskich kroków w Waszym życiu !

Jeśli będziesz mieć ochotę- napisz- a chętnie Ci odpowiem.

Skontaktuj się ze mną:
konrad.zalewski@silapojednania.pl
Opublikowane przez:admin">Konrad Zalewski
04 maja 2017
Kategorie

Jak przekonać męża/żonę do współuczestniczenia w ramach terapii par ?

a jeśli współmałżonek nie chce przyjść na terapię małżeńską

Co zrobić gdy tylko ja chcę przyjść na terapię par a mąż/żona nie chce ?

Trzeba przyznać, że przekonanie współmałżonka, który nie chce przyjść na terapię i upiera się przy swoim zdaniu- aby pojawił się w gabinecie- nie jest rzeczą łatwą. Przykro to stwierdzić, ale wiele par nie rozpoczyna nowej drogi swojego życia właśnie z powodu niechęci męża/żony do podjęcia terapii. Możesz jednak spróbować użyć kilku rozsądnych sposobów, by próbować zmienić nastawienie swego współmałżonka.
Mimo, iż nie masz wpływu na Jego/Jej wolną wolę, to jednak możesz użyć konstruktywnych argumentów. Przyznasz chyba, że warto spróbować, a gra jest warta świeczki, gdyż jest nią dobro Twojego małżeństwa. Jeśli więc nie wiesz, jakimi argumentami trafić i jak przekonać współmałżonka do rozpoczęcia terapii, to poniżej przedstawiam kilka sposobów.

Na początek zapoznaj się samodzielnie z treściami na stronach Poradni Siła Pojednania. Kiedy sam/a będziesz miał/a większą wiedzę i zrozumienie odnośnie tego czym się zajmuję, łatwiej będzie Ci przekonać współmałżonka. Pamiętaj, że dobrze przygotowana do dyskusji osoba, która wie, o czym mówi, ma większe szanse na przekonanie rozmówcy. Kiedy już więc zaczerpniesz niezbędne informacje, spokojnie porozmawiaj ze współmałżonkiem wg klucza 5 kroków.

1. Po pierwsze: zwróć uwagę współmałżonka na korzyści, jakie odniesie z terapii oraz jaki będzie mieć to wpływ na Wasz związek. Na początku nie mów o trudzie czy wydatkach na terapię.

Przekonując do tej decyzji nie zapomnij wspomnieć o tym, że w przypadku Turnusu Intensywnej Odbudowy Więzi Małżeńskiej zgoda współmałżonka oznacza dla Was wspólny wyjazd do pięknego i atrakcyjnego miejsca. Już samo to może być ekscytującą perspektywą ! Zajrzyj tutaj: www.turnusy.silapojednania.pl.

Nie zrażaj się pierwszą reakcją współmałżonka. Może potrzebuje trochę więcej czasu na zastanowienie. Wykaż się empatią i cierpliwością. Pokaż, że potrafisz słuchać, nie tylko mówić.

2. Po drugie: Rozbrajanie obiekcji. Osoba, która nie chce poddać się terapii czyni to z jakiegoś powodu. Z reguły odczuwa lęki lub ma obiekcje i wątpliwości przed podjęciem terapii. Okaż szacunek swojemu współmałżonkowi, pokazując, że Jego/Jej obiekcje czy obawy są dla Ciebie ważne i jesteś gotów/owa aby je poznać. Dowiedz się, jakie są w istocie główne obawy Twojego współmałżonka, pozwól Mu/Jej swobodnie i głośno je wypowiedzieć. Mając już wiedzę z lektury strony, spróbuj je rozwiać rzeczowo argumentując swoją decyzję.

Pytanie o obawy oraz wątpliwości jest zazwyczaj kluczowym pytaniem !

3. Po trzecie: skonfrontuj swojego współmałżonka z następującymi dwoma pytaniami:
- Jeśli nie skorzystamy z pomocy- czy naprawdę wierzysz w to, że między nami może być lepiej ?
- Jeśli nie będzie lepiej a zapewne tylko gorzej- to co dalej ? Jakie będą konsekwencje braku decyzji na TAK ?
Te pytania powinny sprowokować do myślenia. Nie naciskaj na natychmiastową odpowiedź, poczekaj, może nawet kilka dni, ale też nie pozwól współmałżonkowi zbagatelizować tego pytania, ani też od niego uciekać.

4. Możesz również przekazać współmałżonkowi linki do stron Poradni i poprosić o zapoznanie się z informacjami na stronie. Zachęć Go/Ją mówiąc, że sam/a znalazłeś/aś tu dużo informacji i odpowiedzi na Swoje pytania. Nie wywieraj jednak presji. Być może potrzebny jest tu czas.

5. Nie wahaj się też odesłać współmałżonka do źródła. Poproś Go/Ją, aby zadzwonił/a lub napisał/a do mnie- chętnie pomogę i rozwieję wszelkie obawy. Zapewnij, że nie musi się niczego obawiać- odpowiem na Jego/Jej pytania, spróbuję rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy wyjaśniając cel, zasady i sposób prowadzenia terapii.

Konrad Zalewski

Skontaktuj się ze mną: konrad.zalewski@silapojednania.pl
A najlepiej zadzwoń: tel. 602 615 082

Skorzystaj ze wspaniałego Turnusu dla Par i Małżeństw www.turnusy.silapojednania.pl
Siła Pojednania Poradnie dla Par i Małżeństw