PRZEJDŹ NA STRONĘ PORADNI

Codzienne życie małżeństw często nie bywa łatwe. Wielokrotnie zmagamy się z szarą codziennością oraz licznymi trudami które przynosi nowy dzień.

Niech ta garść artykułów stanie się dla Was pomocą w często odważnym stawianiu kolejnych małżeńskich kroków w Waszym życiu !

Jeśli będziesz mieć ochotę- napisz- a chętnie Ci odpowiem.

Skontaktuj się ze mną:
konrad.zalewski@silapojednania.pl

Ciepło mediacji, czyli mediacja jest dla ludzi !

Gdy masz problem w relacji- wolisz chłód i zasadniczość sali sądowej czy też komfort i ciepło gabinetu w którym moglibyście spokojnie i swobodnie porozmawiać ? Narzucone postanowienia i wyroki sądowe, czy też przez siebie wykreowane i idealnie dopasowane rozwiązania ? Sztywne reguły i procedury sądowe czy też przyjazną Tobie formułę postępowania w mediacji ? Mediacja jest dla ludzi ! Wybieraj.

 

Czy wiesz już jak olbrzymie korzyści dla Ciebie i Twojego życia płyną z wyboru mediacji jako drogi rozwiązywania spraw trudnych i konfliktogennych ? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś to serdecznie zapraszam Cię do lektury artykułu w linku.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną cechę mediacji. Chyba nie ma pośród nas nikogo, kto nie lubiłby ciepła. Zimą marzymy, by uciec w ciepłe kraje a w pochmurne dni wyczekujemy kiedy pojawi się słońce. A gdy już się ono pojawi, cieszymy się z promyków jego ciepła i właściwie nie chcemy by zachodziło...

Chciałem Ci w ten sposób Drogi Czytelniku zobrazować, czym może być mediacja w Twoim życiu, szczególnie, jeśli brakuje w nim promyków słońca albo wręcz nad niebem Twego życia pojawiły się gradowe chmury. Być może brakuje Ci już sił, by uporać się z problemami, które zdają się stawać coraz większe i większe...

Mediacja- promyk słońca w trudnym życiu

Jeśli przeżywasz problemy w swoim małżeństwie, w rodzinie, w pracy czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie swojego życia i wydają się one Tobie nie do rozwiązania, mediacja jest takim promykiem. Promykiem słońca. JEST ONA ROZWIĄZANIEM DLA CIEBIE !

Jest ona wolna od zasadniczości i chłodu, a w Gabinetach Mediacji WASZ MEDIATOR odbywa się w domowym cieple. Nikt nie będzie Cię (Was) winił ani rozliczał. Podczas mediacji nikt też nie będzie wywierał na Tobie (Was) żadnej presji, czy to czasowej, czy jakiejkolwiek innej. Po kolei, punkt po punkcie, w spokoju omawiamy to, co stało się w Waszym życiu problemem.

Myślę, że po lekturze ostatniego artykułu wiesz już i nie muszę Cię przekonywać, jak trudnym i kontrowersyjnym krokiem w stosunku do wyboru mediacji jest wybór w pierwszym rzędzie adwokata i sądu w sytuacjach, w których podczas mediacji Twój (Wasz) problem można z powodzeniem rozwiązać znacznie taniej, spokojniej i w ciągu nawet kilkunastu godzin !

Mediator jest Waszym sprzymierzeńcem

Mediator staje się Waszym sprzymierzeńcem i kibicem. Dba i stoi na straży tego, aby proces pojednawczy szedł właściwym torem. To osoba, której możecie śmiało zaufać. Jest osobą- co w dzisiejszych czasach jest niesłychanie już rzadkie- wybitnie neutralną, obiektywną i bezstronną. To jedne z najwspanialszych cech mediatorów. Jeśli czujesz się w swojej ocenie osobą bardziej skrzywdzoną, zmarginalizowaną lub zdominowaną to wiedz, że mediator to zauważy- i jeśli jest tak faktycznie- nie pozwoli na przewagę osoby, z którą przyjdziesz na mediację. Podczas mediacji ochrona ta gwarantuje spokojne poszukiwanie rozwiązań bez presji i lęków przed oceną. Po prostu tutaj zaczniesz wreszcie śmiało artykułować to, czego do tej pory bałeś/aś się powiedzieć wprost. Zobaczysz, jakie to jest uwalniające !

Myślicie, że mediator nie ucieszy się wraz z Wami z Waszego zwycięstwa ? Nic bardziej mylnego! Mediator nie jest nieokreślony, ale jest osobą „pełną człowieczeństwa”. Jest również zainteresowany Waszą wygraną i wrażliwy na krzywdę, którą doznajecie.

Ciepło mediacji…

Mediacja „uwielbia ciepło” i sama jest ciepłem... Ukierunkowana jest na osiągnięcie zgody. Sam proces mediacji generuje w nas raczej chęć wychodzenia naprzeciw sobie niż twarde i nieprzejednane trwanie przy określonym punkcie widzenia. Zachęca nas do otwartości i postawy wyrozumiałości. Eliminuje chęć rewanżyzmu i zemsty. Raczej rozluźnia nasze wargi niż potęguje ich zaciskanie. Te cechy w oczywisty sposób kojarzą się raczej z ciepłem niż chłodem.

Wreszcie chyba lepiej jest rozmawiać w cieple domowego gabinetu przy filiżance ciepłej kawy czy herbaty aniżeli na sali sądowej przy (jeśli w ogóle) szklance chłodnej wody… Taniej, szybciej, mniej nerwowo i… cieplej…

Czy wybór może być jeszcze prostszy ?

Piękno mediacji i nauka zeń płynąca... 

Mediacja również chroni, ośmiela, prowadzi, uczy, jedna i jednoczy ludzi. Odbudowuje i odkrywa nowe, być może dotąd nieznane Tobie pokłady szczęścia.

Chroni, ponieważ każdy może poczuć się nagle zadziwiająco bezpiecznie.

Ośmiela, ponieważ zaczniesz otwarcie mówić o tym, o czym być może dotąd wolałeś/aś nie mówić  w związku z przeżywaniem różnych lęków czy obaw.

Prowadzi, ponieważ mediator kontroluje cały proces, a jak już wiesz, jest osobą godną zaufania i wie, jak to robić.

Uczy, ponieważ jest kształcąca. Uczysz się na nowo rozmawiać i prowadzić komunikację, która odtąd nie będzie już burzyć, a budować. Uczysz się też na swoich błędach, zauważasz, co było niewłaściwie i jak zastąpić to rozwiązaniami właściwymi.

Wreszcie mediacja jedna ludzi. Odbudowa komunikacji prowadzi do odbudowy relacji poprzez wykształcenie nowych sposobów radzenia sobie z problemami, które podczas mediacji powoli nimi być przestają. A wraz z odbudową relacji może pojawić się dawno nawet być może nie doświadczane uczucie i wreszcie miłość, która może towarzyszyć procesowi pojednania.

Ciepło mediacji- mediacja jest dla ludzi !

Konrad Zalewski

Napisz do mnie:

konrad.zalewski@waszmediator.pl

www.waszmediator.pl - Gabinety Mediacji WASZ MEDIATOR