PRZEJDŹ NA STRONĘ PORADNI

Codzienne życie małżeństw często nie bywa łatwe. Wielokrotnie zmagamy się z szarą codziennością oraz licznymi trudami które przynosi nowy dzień.

Niech ta garść artykułów stanie się dla Was pomocą w często odważnym stawianiu kolejnych małżeńskich kroków w Waszym życiu !

Jeśli będziesz mieć ochotę- napisz- a chętnie Ci odpowiem.

Skontaktuj się ze mną:
konrad.zalewski@silapojednania.pl

Wiele razy już próbowaliśmy porozumieć się. Dlaczego u mediatora miałoby nam się udać ?

u mediatora

Bardzo często unikamy pomocy osoby z zewnątrz, ponieważ mamy z reguły za sobą już wiele własnych wcześniejszych prób rozwiązania swoich problemów. Ne zdajemy sobie sprawy, że właśnie to jest to, czego możemy potrzebować. Rozmowa w obecności mediatora z pozoru może wydawać się podobną rozmową do tych, które przerabialiśmy już wcześniej. Tymczasem różnica jest kolosalna.

 

Nierzadko powiadamy: "Rozmawialiśmy już tyle razy ze sobą i nie udawało nam się porozumieć. Dlaczego na mediacji miałoby być inaczej ? On/ona nigdy się nie zmieni" !

Zapewniam Cię, że gdyby miała to być prawda, takie zawody jak mediator nie istniałyby.

Rozmowa w obecności mediatora to zupełnie coś innego niż rozmowa bez jego udziału

Istnieje ogromna różnica między rozmową dwóch, często nieprzygotowanych, wzburzonych, negatywnie do siebie nastawionych osób, a Waszą rozmową w obecności prowadzącego cały proces mediatora, który umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia, dba o hamowanie emocji, używa odpowiednich technik komunikacji, podejmuje elastyczne kroki celem właściwego ukierunkowania rozmowy.

Kiedy przestajemy ze sobą rozmawiać, a każda z osób pozostających w konflikcie przeżywa swoje zranienia i frustracje żywiąc niejednokrotnie urazę do drugiej osoby- łatwo o nieporozumienia, nadinterpretacje i fałszywe założenia. Nie potrafimy obiektywnie i w sposób intelektualnie wyważony oceniać własnych myśli.

Na mediacji każda ze stron może spokojnie przedstawić własny punkt widzenia, swoją perspektywę oraz oczekiwania na przyszłość. To one później stanowią podstawę wspólnych decyzji.

Nie łudźmy się. Nie potrafimy w taki sposób sami ze sobą rozmawiać. Wymaga to ogromnej samodyscypliny, wielkiej miłości, nawet wtedy, gdy czujemy najgorsze myśli w stosunku do rozmówcy. Któż z nas umie to w sobie przekroczyć ? Wymagałoby to więcej niż heroicznej postawy...

Mediator w swojej pracy

Podczas procesu mediacji oboje decydujecie samodzielnie. Bez pośpiechu, spokojnie, w cieple domowej atmosfery, przy herbacie lub kawie. Gruntownie wspólnie przyglądamy się możliwym rozwiązaniom, a potem sami wybieracie takie, które Wam najbardziej odpowiadają.

Mediatorzy pomagają tonować emocje, a jeśli się one nasilają- ukierunkowują je na konstruktywne tory. Pomagają przejść od rozpamiętywania przeszłości do planowania przyszłości. Dbają o równowagę procesu, hamują możliwą do wystąpienia eskalację emocji, troszczą się o właściwy sposób wzajemnej komunikacji.

Mediatorzy mają przygotowanie i doświadczenie do prowadzenia mediacji w sposób jak najbardziej owocny. Są specjalistami z dziedzin psychologii i socjologii.

Wypracowane rozwiązania w mediacji trwają znacznie krócej niż choćby postępowanie sądowe, wiążą się z nieporównywalnie niższymi kosztami finansowymi, emocjonalnymi i relacyjnymi. Sprawdź to tutaj.

Mediator bardzo porządkuje całą rozmowę. Dba o równowagę oraz kontroluje jej przebieg. Trzyma on lejce dyskusji w taki sposób, aby cały proces mówiąc kolokwialnie „nie rozlazł się”. Dyscyplinuje gdy jest to konieczne, dowartościowuje gdy zachodzi taka potrzeba. Skupia rozmowę na detalu i merytoryce danego problemu. Nie pozwala pączkować wątkom pobocznym dezorganizującym całą pracę.

Konrad Zalewski

Napisz do mnie:

konrad.zalewski@waszmediator.pl

www.waszmediator.pl - Gabinety Mediacji WASZ MEDIATOR