PRZEJDŹ NA STRONĘ PORADNI

Codzienne życie małżeństw często nie bywa łatwe. Wielokrotnie zmagamy się z szarą codziennością oraz licznymi trudami które przynosi nowy dzień.

Niech ta garść artykułów stanie się dla Was pomocą w często odważnym stawianiu kolejnych małżeńskich kroków w Waszym życiu !

Jeśli będziesz mieć ochotę- napisz- a chętnie Ci odpowiem.

Skontaktuj się ze mną:
konrad.zalewski@silapojednania.pl

Mediacja. Skąd mam wiedzieć, że mi pomoże ?

0013

Mediacja jest fantastycznym narzędziem umożliwiającym osiągnięcie oczekiwanego, satysfakcjonującego oraz trwałego porozumienia przy naprawdę niewielkim poświęceniu.

W tak sformułowanym pytaniu została zawarta oczywista wątpliwość, skądinąd słuszna. Spróbujemy się zatem z nią zmierzyć.

Koszt emocjonalny poniesionego ryzyka

Jeśli udajemy się do określonego specjalisty, w naturalny sposób oczekujemy, że otrzymamy skuteczną pomoc. Szczególnie trudną staje się jednak sytuacja, w której uzewnętrzniamy się, odkrywamy, wkładamy weń dużą pracę i wysiłek, odsłaniamy niejako nasze miękkie podbrzusze... I... Może się niestety zdarzyć tak, że na koniec usłyszymy: „Niestety, ale nie mogę Panu/Panu pomóc. Mogę jednak polecić innego specjalistę”.

Nie jest to przyjemne, ponieważ emocjonalny koszt, który ponieśliśmy okazuje się daremnym. Jest to dość frustrujące i niejednokrotnie zniechęcające. Nadto wiemy, że podobna przygoda czeka nas powtórnie, jeśli chcielibyśmy kontynuować poszukiwanie odpowiedniej osoby.

Niestety tak się zdarza. Musisz w sobie odnaleźć lub też wykształcić umiejętność podjęcia takiego ryzyka. Jeśli mediator, czy jakikolwiek inny specjalista, nie usłyszy, co leży Ci na sercu, skąd miałby wiedzieć, czy może Tobie pomóc ? Nie jest to okoliczność przyjemna, ale konieczna.

Przychodząc na mediację- naprawdę wiele nie ryzykujesz

Jeśli więc pytasz: „Skąd mam wiedzieć, że mediator mi pomoże” ? Odpowiedź jest tylko jedna. Będę z Tobą absolutnie szczery. Nie możesz tego wiedzieć. Nie możesz mieć pewności. Jak w każdej innej dziedzinie życia- nigdy nie ma się pewności. Jest za to prawdopodobieństwo, wiara w powodzenie. Naprawdę warte zaryzykowania. Zauważ również, że w sumie wiele nie ryzykujesz. Jedno, być może dwa spotkania… Zgodnie z zasadą akceptowalności w mediacji- możesz w dowolnym momencie zrezygnować nie ponosząc żadnych dodatkowych konsekwencji.

Mediator natomiast dołoży wszelkich starań, aby Cię bardzo dokładnie wysłuchać i w sytuacji, w której oceni, że nie będzie w stanie Tobie pomóc- a może tak się zdarzyć- wskaże inną pomoc, określi kroki, jakie powinieneś/aś poczynić na drodze do rozwiązania Twojego problemu.

W Gabinetach Mediacji WASZ MEDIATOR problem może podlegać mediacji albo poradnictwu obejmującymi również elementy terapii (w przypadku mediacji małżeńskiej lub rodzinnej), które oferuję w ramach Poradni dla Małżeństw. W sytuacjach wymagających wglądu w przeszłość- nieodzownym może okazać się wizyta u doświadczonego psychoterapeuty.

Mediacja niezwykle pomaga. Nie tylko w sposób zorganizowany i detaliczny za jej pomocą rozwiążesz swoje problemy, ale również odbudujesz relację z osobą, z którą pozostawałeś/aś w sporze w związku z przeżywanymi problemami, co jest fantastyczną cechą mediacji.

Konrad Zalewski

Napisz do mnie:

konrad.zalewski@waszmediator.pl

www.waszmediator.pl - Gabinety Mediacji WASZ MEDIATOR